سید یونس حسینی مدیر کل دفتر امور شهری استانداری مازندران در مراسم معارفه شهردار جدید سلمانشهر گفت: هنوز منابع پایدار شهرداری ها به خوبی تعریف نشده اند و این درحالی است که بسیاری از شهرداری های استان منابع درآمدی خود را از پول پروانه کسب و یا پروانه ساخت و... تامین می کننند.

حسینی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا، درآمد شهرداری ها از میزان پیش بینی شده فراتر می رود، در حالیکه در مازندران با گذشت 11 ماه از سال 89،تنها 63 درصد از شهرداری های استان توانستند به بودجه پیش بینی شده دست یابند و جالب اینکه مازندران با این شرایط وضعیت مطلوبی را نسبت به سایر استان های کشور داراست!

وی گفت: شوراهای اسلامی و شهرداران باید به دنبال تغییر نگاه مردم نسبت به این نهاد باشند. شهرداری ها نباید صرفا یک نهاد خدماتی باشند بلکه باید در درجه نخست به عنوان یک نهاد اقتصادی مطرح شوند و در کنار آن به دنبال ارائه خدمات مناسب باشند.البته ارائه خدمات مناسب به این معنی نیست که میزان عوارض افزایش یابد و ما قطعا با این روند برخورد خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شوراهای اسلامی باید به معنای واقعی شورای اسلامی باشند خاطرنشان ساخت: تا زمانیکه مکان شورای شهر، واقع در شهرداری باشد آن شورا از دیدگاه مردم شورای شهرداری خواهد بود. شورای اسلامی زمانی محقق می شود که دوره زمانی کار شورا در بخش های مختلف تقسیم شود.

این مقام استانی از نظارت بر فعالیت های آموزشی و پرورشی، گردشگری، فرهنگی و... به عنوان دیگر شاخه های فعالیت شوراهای اسلامی یاد کرد و گفت: نمایندگان مردم در شوراها باید اقدامات مربوط به بودجه را به اطلاع ائمه جمعه رسانده و برنامه های خود در رابطه با فعالیت های فرهنگی، عمرانی، زیرساختی و... را به اطلاع آنان برسانند.

مدیر کل دفتر امور شهری استانداری مازندران در باره لزوم کاهش درآمد شهرداری ها از راه کمیسیون ماده 100 نیز گفت: عملکرد شهرداری های استان در این مورد در پایان هرسال بررسی می شود. مهمترین مشکل ما در این راه جوابگو نبودن طرح های جامع و تفضیلی است که باعث ساخت و ساز غیر مجاز در شهرها شده است. در عین حال که باید درآمدها را از راه کمیسیون ماده 100 کاهش دهیم، باید توجه ویژه ای به طرح های تفضیلی و حتی بازنگری آنها داشته باشیم.

مديركل دفتر امور شهري استانداري مازندران در پايان از اعضاي شوراهاي اسلامي و شهرداران خواست تا براي تنوير افكار عمومي حتما هر سه ماه يك بار به ارائه عملكرد خود براي مردم اقدام كرده و ایشان را از اقدامات صورت گرفته مطلع سازند.

ریاست شورای اسلامی سلمانشهر نیز طی سخنانی با اشاره به آموزه های اخلاقی که در دین مبین اسلام به تفصیل از آنها نام برده شده است گفت: باید نگاه ما حول محور عدالت و رعایت حق الناس باشد. باید با تأسی از سخنان بزرگان که می فرمایند از شخصیت زدگی دوری جسته و به شخصیت پروری روی آورید، عمل کنیم و مبنای کارمان بر پایه خدمت به مردم استوار نماییم.

عزیز ثانی خاطر نشان ساخت که در ایران اسلامی هنگام مراسم تودیع و معارفه توفیق خدمتگذاری از مدیری به مدیر دیگر واگذار می گردد که این امر یک ارزش محسوب می شود.

رییس شورای اسلامی در خاتمه سخنان خود از زحمات 30 ساله مهندس تقی پور شهردار اسبق و نیز آقای شاه بهرامی در سمت سرپرستی شهرداری تقدیر و تشکر تمود.

در ادامه این مراسم مهندس سید امیر حسینی جو شهردار جدید سلمانشهر نیز طی سخنان کوتاهی ضمن تقدیر و تشکر از  مهمانان حاضر در جلسه علی الخصوص ائمه محترم جمعه، دکتر خادمی فرماندار محترم، بخشداران، شهرداران، اعضای محترم شوراهای اسلامی تنکابن، نشتارود، کلار اباد، مدیران و کارمندان دستگاه های اداری و نهاد ها، سرپرست اسبق شهرداری سلمان شهر به ویژه  از اعضای محترم شورای شهرسلمانشهر به جهت سپردن سکان مدیریت شهرداری این قدردانی نمود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنده به عنوان عضو کوچکی از مجموعه کارمندان وزارت کشور بوده و بسیار خرسندم که امروز مقدر گردیده تا به خدمتگذاری در کسوت شهردار اشتغال داشته باشم.

حسینی جو گفت: برای مدیریت مطلوب باید با  برنامه ریزی  پیش رفت. برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت. امیدوارم که با مساعدت دوستانمان در شورای شهرآقایان داریوش عزیز ثانی، عباس خردمند، ایلدار فرجی، علی اصغر آهنگریان، محمد رضا محمدی  و نیز همراهی مردم خوب و فهیم سلمان شهری بتوانیم گامهای بلندتر و مطمئن تری برای آبادانی برداریم.

مهندس سید امیر حسینی جو دانش آموخته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و دارای سوابق مدیریتی درخشان در بخشداری عباس آباد و ریاست اداره سیاسی فرمانداری شهرستان تنکابن می باشد.

+ نوشته شده توسط رامین شیخ اشکوری در سه شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 5:37 |